פרשת “הולילנד” – משחיתות ועד העלמת מסים

מי מאיתנו לא שמע על פרשת “הולילנד”  הידועה לשמצה? פרשה זו הייתה אחת מפרשות השחיתות הגדולות ביותר שהיו מאז ומעולם במדינת ישראל וכללה בין היתר מתן שוחד רב לבעלי שררה ותפקידים ציבוריים כמו למשל ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אשר בזמן הפרשה היה ראש עיריית ירושלים. פרשה זו זעזעה את הציבור הישראלי והכתה גלים רבים בזמנו כאשר שיאה היה בעת בה ניתן גזר דין אשם לאוהד אולמרט ולמזכירתו לשעבר שולה זקן. רבות דובר אודות החתול השחור שעבר בעקבות הפרשה בין שולה זקן ואוהד אולמרט.

על שחיתות ומוסר במדינת ישראל

פרשת “הולילנד” מסמלת את השחיתות הגדולה ואת הידרדרות המוסר במדינת ישראל בשנים האחרונות. הפרשה חשפה את השחיתות הרבה שקיימת בלא מעט רשויות מקומיות ברחבי הארץ.

מה ניתן ללמוד מפרשה זו על האמון שהציבור יכול או צריך לתת בנבחריו? ומה למעשה מעשיי שחיתות אלו אומרים על המוסר שלנו כחברה מערבית מתוקנת? איך שלא נסתכל על הדברים, פרשה זו מעיבה על ניקיון הכפיים של מדינת ישראל לדורותיה. הציבור הרחב גילה אכזבה רבה בשל הפרשה הזו מהנבחרים וניתן לומר שהיה מדובר בנקודת שבר משמעותית בין הציבור ובין מוסדות המדינה השונים. כמו כן, ניתן ללמוד להבא ששקיפות ציבורית וחוסר שחיתות הם לא דברים ברורים מאליהם במדינה שלנו ושעלינו לוודא שערכים אלו של מוסר וניקיון כפיים ישמרו.

העלמת מס ועבירות צווארון לבן

פרשת “הולילנד” מהווה גם דוגמא מובהקת לתופעה הבזויה שנקראת העלמת מסים – העלמת מס היא למעשה מצב בו יש לאדם רווח כספי מסוים (בין אם ממתנה שקיבל, בין אם כשכר לעבודה או במקרה של הפרשה כשוחד שקיבל) והוא לא מדווח עליו כנדרש לרשויות המס וכך גם לא משלם את המס על פי חוק. העלמת מיסים היא פעולה פלילית לכל דבר ועניין אשר מהווה את אחת מעבירות החמורות ביותר בתחום של עבירות הצווארון הלבן בישראל.

לסיכום הדברים – פרשת “הולילנד” היוותה דגל אדום בוהק ביותר לכל אזרח שומר חוק במדינה כאשר במקביל חשיפת הפרשה מהווה אות כבוד למשטרת ישראל ולפרקליטות. בעתיד עלינו להיות ערניים יותר להתנהגות המוסרית של נבחרי הציבור שלנו ולוודא שהם מכבדים אותנו ואת התפקיד רם המעלה שלהם. העונשים לנאשמים בפרשה קבעו במידה רבה את היותנו אומה מושחתת או אומה של מוסר ושקיפות – התנהגות נבחרי הציבור מהווה מראה לכלל הציבור והנורמות הנהוגות בו.

Comments are closed.