דיני משפחה מזונות – מה זה אומר בפועל

דיני משפחה מזונות

אחת הנקודות הבסיסיות שעומדות במרכזו של כל הסכם גירושין הוא מזונות. מדובר על דבר מאוד פשוט, לכאורה להסבר והבנה, ובכל זאת מדובר על נושא מאוד רגיש שמוביל לא פעם להתדיינות משפטית ארוכה. הרבה פעמים זה חורג מתהליך גירושין סטנדרטי. 

מה זה בדיוק מזונות? ההסבר הוא פשוט מאוד. כאשר בני זוג חיים ביחד, אז ההנחה היא ששניהם מפרנסים את המשפחה, את הילדים, שניהם מנהלים משק בית. ברגע שהם נפרדים, הילדים נשארים בדרך כלל אצל האם, בין אם זה בגלל חזקת גיל הרך (חזקה שמלמדת שהילד נשאר אצל האם עד גיל שש) ובין אם זה מסיבות אחרות. מאחר ולא ייתכן שכל הנטל הכלכלי ייפול על האם, האב מחויב לשלם מזונות. אלה אגב מוגדרים הן על פי ההלכה (למשל דרך התשלום שנכתב בכתובה) והן על פי חוק המדינה. 

המדינה קבעה כיצד בדיוק יתחלקו המזונות, כאשר זה משתנה על פי הגילאים של הילדים, בהתאם לצרכים שלהם. צריך לומר שעל פי דיני משפחה מזונות כוללים גם שכר דירה או חלק מהמשכנתא, שכן גם הילדים מתגוררים שם. 

 

מה הבעיה עם מזונות 

כאמור, כל הנושא של דיני משפחה מזונות הוא מאוד רגיש ובעייתי. ראשית, בשנים האחרונות אנחנו עדים להתעוררות של גברים רבים אשר טוענים, שאם האישה מרוויחה יותר מהם, אין סיבה שהם ישלמו לה מזונות ובטח לא ברמה שהחוק קובע. 

שנית, במקרים רבים גברים מוצאים את עצמם במצב כלכלי קשה, מאחד והם משלמים מזונות לילדים ולאם, והם גם צריכים לפרנס את עצמם. הם מנהלים שני משקי בית ממשכורת אחת. 

שלישית, לא פעם נוצר מצב שהילדים חיים עם האם ועם גבר חדש, ועדיין האב נדרש לכלכל אותם, למרות שעל פניו יש מי שעושה את זה. 

צריך לומר שהחוק מטיב יותר עם האם, למרות שהרבה מאוד אבות גרושים לא משלמים מזונות, בין אם זה מחוסר יכולת ובין אם זה מחוסר רצון. במצב כזה, אפשר לנקוט נגדם צעדים שונים, כולל פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

Comments are closed.