קניין רוחני בעידן הרשתות החברתיות

קניין רוחני

כל דקה עולים לרשת האינטרנט 30,000 תכנים חדשים, אלו יכולים להיות סרטוני וידאו, צילומי סטילס, מאמרים, פוסטים, פודקסטים, קבצים ועוד. באמצעות חיפוש קצר במנועי החיפוש, ניתן להגיע לכל תוכן רק בזכות הקשת מילות המפתח הנכונות, להיחשף ליוצר התוכן, ואף לקבל השראה ממנו. אך כאן מתחילה הבעיה, כיום, יותר מתמיד, קיים גבול דק מאוד בין קבלת השראה להעתקה. מהו הגבול הזה?  וכיצד להיזהר מהפרת זכויות יוצרים בעידן הרשתות החברתיות?

מהו הגבול הדק שבין “קבלת השראה” ל”העתקה”?

קשה מאוד להוכיח, ש”ההעתקה” היא למעשה “קבלת השראה” אך אפשר להתגונן מפני האשמות, שנוצרו בגינה.
במסגרת
לימודי משפטים, קיימת התייחסות ספציפית ליוצר התוכן הראשוני, כך שחובת ההוכחה חלה דווקא על הצד הנתבע. כלומר זה, שמואשם בהעתקה.
אם הואשמתם בהעתקת תוכן, ואכן ביצעתם את העתקה, אתם חשופים לתביעה, ועליכם יהיה לפעול בדרכים הבאות על מנת לתקן את הנעשה:
הראשונה- לתת קרדיט ליוצר התוכן. כלומר למציין את שמו, להפנות לאתר שלו קישורים (בידיעתו ובהסכמתו)
השנייה- לפנות אליו ישירות, ולבקש ממנו את הסכמתו בכתב לפרסם את התוכן שלו באמצעות קישור בבלוג שלכם או בדף העסקי/ פרטי שלכם.

האם שיתוף תוכן מתוך דף פתוח ברשת חברתית נחשב להפרת זכויות יוצרים?

במקרה כזה, בה פרטיות התוכן הינה “ציבורית” ניתן לתייג #repost באינסטגרם, או ללחוץ על כפתור “שיתוף” ברשת הפייסבוק, ואז אין מדובר בהפרת זכויות יוצרים, כי יוצר התוכן מקבל חשיפה וקרדיט בעת השיתוף באופן מובנה. על כל פנים, הזהירים מביננו תמיד יוכלו לבקש בפומבי או בהודעה פרטית רשות לשתף, אך שוב, אין מדובר בהפרת זכויות יוצרים, אם השיתוף נעשה מתוך תוכן פומבי, ומגובה במתן קרדיט.

ומה לגבי תמונות מהרשת?

כיום ניתן למצוא מאות מאגרי תמונות, שמאגדים תחת האינדקסים שלהם שפע של תכנים ויזואליים כמו וקטורים, תמונות סטילס, סרטוני וידאו ועוד, לרווחת הציבור. אך גם במקרים בהם, אכן מדובר במאגר חינמי, וניתן להוריד את התמונה בחינם, חשוב לתת קרדיט באמצעות הוספת לינק למקור התמונה או לציין את שם המאגר (כמו בדוגמא: מתוך: Shutterstock ועוד)
הדבר נכון, גם אם שידכתם לתמונה תוכן מילולי שלכם, בהקשר שלה, ראוי ורצוי לתת את הקרדיט, במקום בו התוכן שלכם עלה.

ממה להימנע?

הימנעו לחלוטין מהורדת תוכן ושימוש בו, כאשר קיימת הערה, העוסקת בחשש להפרת זכויות יוצרים.
הימנעו מביצוע עריכות לתמונות מקוריות במטרה לטשטש את זהותן, קל מאוד להוכיח את זה, והדבר חושף אתכם לתביעה.
בכתיבת מאמרים לבלוג שלכם, הימנעו מהעתקת פסקאות שלמות, אך בהחלט מומלץ לקרוא 2-3 מאמרים בנושא, ולסכם אותם לכדי מאמר מקורי משלכם- זוהי קבלת השראה, הלכה למעשה.

לסיכום, הפרת זכויות יוצרים בעידן הרשתות החברתיות היא נושא כל כך פרוץ ונפוץ, עד כי בהחלט כדאי להיצמד למתן קרדיט וקבלת רשות ולהימנע מתביעות מיותרות.

Comments are closed.