שמאי מקרקעין חקלאות

שמאי דירות

לא פעם אנחנו מקבלים הצעות, במייל, בפלאפון או בדרכים אחרות, לרכוש אדמה חקלאית במקומות שונים בארץ. הטענה אומרת שזה משתלם מבחינה כלכלית, בין אם בהווה ובין אם זה ישתלם לנו בעתיד. מסבירים לנו שהאדמה לא עולה הרבה והרווח יכול להיות גבוה.

השאלה הנשאלת היא כיצד אנחנו יכולים לדעת שאכן מדובר בהשקעה משתלמת, כיצד אנחנו יכולים לדעת שאכן ערך הקרקע כפי שמציגים לנו אותו, הוא אכן הערך שלנו, ויתרה מזו, כיצד נדע בעתיד היכן לשער את ערך הקרקע, אם נרצה למכור אותה או לכל דבר אחר.

ההסבר הוא מאוד פשוט, אנחנו נידרש להשתמש בשמאי מקרקעין חקלאות. מדובר בבעל מקצוע שיודע להעריך את הקרקע על פי נתונים שונים, והוא יוכל להציג בפנינו את התמונה המלאה. בין אם זה לפני רכישת הקרקע ובין אם אחרי שהיא תהיה בבעלותנו ונרצה לעשות איתה עסקה כלשהי. שמאי מקרקעין חקלאות מתמחה בקביעת הערכות של מקרקעין שעונים להגדרה המשפטית או הגדרה החוקית של קרקע חקלאית.

חשוב להדגיש, זה לא עיסוקו היחידי של שמאי מקרקעין חקלאית. הוא מתעסק בכל הנושא של מקרקעין חקלאית אך בצורות שונות. בין היתר, הוא מתעסק באומדן שווי נכסים, עליות וירידות ערך נכסים, השקעות, חלוקת זכויות בקרקע, חכירה והשכרה, שווי, שותפויות, ירושות ועוד. כמו כן, יכול שמאי מקרקעין בעת הצורך ובמידה והתבקש, להגיש חוות דעת משפטיות.

כיצד בוחרים שמאי מקרקעין

כפי שאפשר להבין, ישנם מצבים שונים בהם אנחנו נרצה לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין, השאלה היא כמובן כיצד אנחנו נבחר שמאי שיוכל להתאים לנו.

ראשית, אנחנו צריכים לבחון אילו שירותים הוא מעניק ועד כמה הוא נחשב מקצועי ומנוסה בתחום. צריך להדגיש פה נקודה חשובה. ייתכן ויהיו מקרים בהם אנחנו נקבל הערכות שונות של שמאי מקרקעין חקלאית על אותה יחידת קרקע, אך הערך לא אמור להיות שונה באופן מהותי, אלא באופן יחסית מצומצם. לא מדובר במדע מדויק.

שנית, אנחנו צריכים לבחון עד כמה הוא נגיש וזמין לספק לנו הערכה בזמן, על מנת שנוכל להשתמש בה לצרכים שלנו בהקדם.

שלישית, חשוב שהוא יספק לנו דו”ח מלא בשביל שנוכל להבין על מה מתבססת הערכה שלו.

Comments are closed.