רישיון נשק – מה זה אומר ואיך אפשר ליהנות מזה

רישיון נשק איך נהנים מזה

היחס בישראל לנושא של נשק הוא מיוחד. מצד אחד, כולנו מודעים לסיטואציה איתה אנחנו מתמודדים, סיטואציה ביטחונית לא פשוטה, במהלכה כל יום, כל רגע, כל אחד מאיתנו יכול למצוא את עצמנו מול איום ביטחוני ברחוב, בקניון או בכל מקום אחר ועל כן, אם יהיה לנו נשק, אז נוכל להגן על עצמנו ועל הסביבה. מצד שני, ברור לנו גם, שאחזקת נשק באופן פרטי על ידי גורמים מסוימים, יכול להוביל למקומות מסוכנים, כפי שאנחנו רואים לא פעם בארצות הברית ואפילו בארץ, בעיקר בסיטואציות בהן גברים משתמשים בנשק בשביל לפגוע ולהרוג את הנשים שלהן.

באוגוסט 2018 יצאה לדרך רפורמת נשק שקבעה הממשלה, מטרה היא לאפשר לכל מי שהוא רובאי 07 ומעלה (יוצא יחידות חי”ר), להחזיק רישיון נשק, מתוך הערכה שרבים מהם לא יעשו, אך מתוך כוונה שמי שכן יעשה זאת, יספק כוח עזר למשטרה ולכוחות הביטחון, במקרים של אירועים חבלניים. כלומר, אם נניח קורה אירוע טרור במקום כזה או אחר ואין באזור שוטרים או חיילים, הרי שאותם אנשים שמחזיקים ברשותם רישיון, יוכלו להשתמש בנשק שברשותם בשביל לפגוע במחבל.

צריך לומר, עד שהוחלט על הרפורמה, היו מגבלות רבות על אחזקת נשק, לא כל אחד יכול היה להחזיק, היה צורך לעבור בדיקות פסיכולוגיות ואחרות, כמו כן היה לספק הסברים מאוד ברורים (וכן הוכחות), מדוע אנחנו רוצים להחזיק רישיון נשק. למשל, נהגים במקומות מסוכנים או עובדים באזורי עימות מסוימים, יכלו לקבל נשק הרבה יותר בקלות מאשר אחרים.

כאמור, הרפורמה שינתה את המצב ואכן מה שאנחנו רואים כיום, זה גידול מסוים במספר האנשים שהגישו בקשות לקבלת רישיון. מאחר והקריטריונים שונו באופן משמעותי והקלו על היכולת לקבל את הרישיון, אזי שלא מעט אנשים ניצלו זאת. חשוב להדגיש כאן, מאז שהתחילה הרפורמה, אנחנו היינו עדים, לצערנו, גם לשורה של מקרים בהם מאבטחים אשר החזיקו כלי נשק, השתמשו בו בשביל לפגוע באנשים, בפרט בבנות זוגן.

מה נדרש בשביל להחזיק רישיון נשק

על מנת להחזיק היום ברישיון לנשק, כאמור כל מי שהוא יוצא יחידה קרבית, הסמכה של רובאי 07 ומעלה, זכאי להגיש בקשה לקבלת רישיון, וכן קצינים ונגדים שיש להם רישיון נשק מתוקף תפקידם, לא יצטרכו להחזיר אותם, אלא יוכלו להמשיך ולשאת אותם גם אחרי שהם משתחררים משירות מילואים.

ההקלות מאפשרות גם למתנדבים במשטרה, מד”א, ז'”א ואיחוד והצלה, להחזיק ברשותם כלי נשק, וכן מי שיש לו כלי נשק בקריטריונים מסוימים למעלה מעשר שנים, לא יידרש עוד לעמוד בהם, אלא הוא יוכל להמשיך ולהחזיק בנשק בלי קשר.

צריך לומר שגם עם הקלות אלו, אנחנו עדיין רחוקים מאוד ממה שקורה בארה”ב ובמקומות אחרים במערב, מבחינת התנאים וכן מבחינת הזמינות לנשק פרטי.

Comments are closed.