מהי רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית

הרפואה התקדמה בורה דרמטית במאה השנים האחרונות, אם בעבר רופא היה סוג של עובד אלילים הרי שכיום עבודתו מבוססת על מדע מדויק. כך הטיפול הרפואי שאנו מקבלים לפחות במדינת ישראל הוא ברמה הגבוהה ביותר שיש והרבה מחלות או בעיות שבעבר נחשבו הרי אסון כיום מטופלות ללא בעיות ובמהירות.

אנו חבים המון לצוותים הרפואיים שמטפלים בנו ואכן אנשים רבים אסירי תודה לרופאים המטפלים בהם ומוקירים להם תודה ענקית. ובכל זאת אנחנו חייבים לזכור כי גם רופאים הם בני אדם וגם הם מבצעים טעויות הגורמות לנזק רב. במקרה כזה נכנס המושג רשלנות רפואית לפעולה. רשלנות של צוות רפואי מתרחשת כאשר ישנה סטייה מהזהירות הסבירה שנדרשת מכל רופא, רשלנות אשר הרופא הסביר לא היה חורג ממנה. הבדיקה שנערכת היא האם הנזק שנגרם למטופל לא היה קורה אם הטיפול לא היה ניתן. חשוב להבהיר כי עוולת הרשלנות מבוססת על חוק הנזיקין ולא על חוק ספציפי העוסק רק בה ועל כן ההלכות בענייני נזיקין נכונות גם לעוולה זו.

אילו סוגים של רשלנות יש?

אז אילו סוגים של רשלנות רפואית יש? זוהי שאלה חשובה היכולה לעזור לנו להימנע מרשלנות ולשים דגש רב יותר על היחסים שלנו עם רופאים. להלן מספר מקרים נפוצים של רשלנות:

  • אבחון שגוי – פעמים רבות הרופא המטפל יאבחן את הבעיה הרפואית שלנו בצורה לא נכונה, זה יכול להוביל לנזק רב מכיוון שאנחנו לא מקבלים את הטיפול הנכון, דבר היכול לגרום גם להתפתחות המחלה האמתית שיש לנו וגם הטיפול השגוי יכול לגרום לנזק רב לנו.
  • רשלנות בלידה – רשלנות זו נפוצה ביותר ויכולה להוביל לנזק לאם או ליילוד.
  • ניתוח שגוי – טעויות בניתוח מעצם טבען יכולות להוביל לנזקים חמורים ואף למוות במקרים קיצוניים.
  • רשלנות בהרדמה – הרדמה היא פתח לטעויות רבות ואנו צריכים להכיר בכך.

ישנן עוד סוגים רבים של רשלנות בטיפול רפואי, אך אלו העיקריים שבהם.

הסכמה מדעת מה המשמעות של מושג זה?

עליכם להבין כי לכל טיפול רפואי אתם צריכים לתת הסכמה. לא די בכך שתגידו כן לרופא, אלא אתם צריכים להכיר לעומק את המשמעויות של הטיפול הרפואי, להבין מה ההשפעה שלו וכמובן את הסיכונים שבו. אם הרופא לא פירט בפניכם את כל המידע הרי שהוא התרשל בתפקידו ואתם יכולים לתבוע אותו. זוהי זכותכם לדעת מה אתם הולכים לעבור ועל כן על הרופאים מוטלת החובה לפרט בפניכם את כלל המידע ולא לחסוך בשום אופן בפירוט על ההליך הרפואי.

מדוע כל כך כדאי להתייעץ עם עורך דין לפני נקיטה של כל פעולה בתביעת רשלנות?

שימו לב אם נתקלתם ברשלנות רפואית וקרה לכם נזק כדאי מאוד שלא תחשבו להגיש תביעה לבד. פעמים רבות אנשים חושבים כי הם יכולים לפנות לבד אל חברת הביטוח של הרופא או אל עורך דין המתמחה בנושא – אך עליכם להבין כי מדובר בהליכים מאוד סבוכים המחייבים הבנה משפטית עצומה. אם תפנו אל אחד מהגופים הללו לבד אתם מסתכנים בכך שתקבלו פיצוי קטן מאוד דבר היכול לגרום לכם לנזק רב ולהפסד כספי גדול.

Comments are closed.