תיקי מצ”ח: המקרים שבהם מומלץ להתייעץ עם עו”ד צבאי

עו"ד צבאי

אם אתם חיילים ומתנהלת נגדכם חקירה במצ”ח – חשוב שתדעו קצת יותר על גוף צבאי זה וגם כיצד נחלצים בחקירה ומשפט צבאי במידה והיא מתרחשת. כיום חיילים וחיילות נשפטים בכל יום על עבירות מסוגים שונים, אבל מה צריך לדעת על מצ”ח ומי כדאי לפנות לעורך דין? כל המידע בהמשך.

לפני הכל – מהו מצ”ח

מצ”ח היא יחדה צהלית שראשי התיבות שלו הוא משטרה צבאית חוקרת. היחידה שייכת אל חיל המשטרה, והיא נועדה לעסוק בחקירות המתנהלות נגד חיילים בקבע, בשירות סדיר ונגד חיילי מילואים.

מה המטרה של היחידה?

יחידה זאת קמה במטרה לבצע חקירות של חשודים לפי החוק הצבאי, תוך שהיא מבצעת את החקירות בחיילים סדירים, אנשי קבע ומילואימניקים. מצח הוא גוף שיכול לחקור חיילים בכל דרגה הן במילואים והן בסדיר, ובשירות קבע, תוך שהיא חוקרת אירועים ועבירות שהתקיימו נגד סדר הדין הצבאי.

עבירות מסוג זה מתחילות החל מבעירות סמים, מין, נשק, עברות רכוש ועד מקרים קשים יותר של הריגה, התנכלות אונס ועוד.

כיצד מתנהלת חקירה במצ”ח?

חקירה מסוג זה מתרחשת על ידי החוקרים הצה”ליים, כאשר לאחר מועבר התיק של הנחקר בפרקליטות הצבאית.

הפרקליטות מעיינת בתיק ומחליטה האם יש לסגור את התיק או האם יש להמשיך בהליכים וצעדים משפטיים נגד הנחקר. במקרים וישנה החלטה להמשיך בהליכים מומלץ להתייעץ ואף לשכור עורך דין צבאי.

אבל מיהו עורך הדין הצבאי?

עורך דין צבאי הוא עורך דין המומחה בתחומי הדין והמשפט הצבאי, וסיפוק שירותי של יעוץ משפטי לשלל חיילים ואנשי קבע כמו גם אנשים במילואים. כיום ישנם שלל משרדים עורכי דין צבאיים פרטיים במרכז, בצפון, בדרום ובכל הארץ אשר מציעים את שירותיהם לשלל חיילים ונחקרים המורשעים בעבירות שונות הכוללות: עריקות, עבירות סמים, עבירות אמל”ח, עבירות מין, אישומים, בהריגה, חשד לעבירות אלימות ועוד.

עורכי הדין הצבאיים הם בדרך כלל אנשי מקצוע אשר מגיעים מתוך הצבא כפרקליטים במילואים, כאשר הם מומחים בתחום המשפט הצה”לי.  בשל כך עורכי דין אלו יכולים לסייע בכל מקרה של חקירה החל חקירות בנוגע לעבירות מין, נשק, רכוש , לעבירות אלימות ועוד.

באילו מקרים חשוב לשכור ולהתייעץ עם עורך דין צבאי?

עורך דין מסוג זה ניתן לשכור בכל מקרים שבהם אתם מרגישים חסרי אונים מול המערכת הצה”לית. עורכי הדין מלווים כלואים בבתי כלא צבאים, נחקרים בעבירות שונות, בחיילים שמתנהלת נגדם חקירה ועוד. בנוסף ניתן לקבל מעורך דין צבאי הכוונה בנוגע להתנהלות מול שלל גופים בצה”ל כמו גם עם קב”ן, עם קצינים מתעמרים, במקרים של העברה ליחידה אחרת ושיבוץ מחדש ועוד.

אז כיצד מוצאים עורך דין טוב לחקירה במצ”ח?

כאשר אתם בוחרים עורך דין שימו לב כי הוא מנוסה ומכיר את המערכת צבאית, בדקו אם הוא מקנה את כל השירותים שאתם זקוקים להם, כי יש לו הצלחות בתחום המשפט הצבאי, כי הוא זמין עבורכם וכי ישנה כימיה מקצועית בינכם לבין עורך הדין וכי הוא מבין את המקרה שלכם לעומקו.

Comments are closed.