רישום פטנט על רעיון – האם זה אפשרי?

רישום פטנט על רעיון – האם זה אפשרי?

למי מאיתנו לא עבר פעם בראש רעיון שתפסנו אותו כמשהו גאוני, מקורי, ייחודי. מי מאיתנו לא גילה, שאדם אחר לקח את הרעיון הזה והפך אותו למשהו ממשי, משהו שקרם עור וגידים ואכן יצא לפועל.

סביר להניח שמרבית האנשים אשר חוו את המקרה הזה על בשרם, הרגישו מאוד רע, כאילו מישהו לקח משהו ששייך להם, משהו ייחודי שהם עבדו עליו והפך אותו לשלו, וייתכן אפילו הרוויח עליהם. מי שדמיין או פנטז על רעיון מסוים ולא עשה דבר בשביל להוציא אותו לפועל, ייתכן חש מתוסכל, ייתכן וחש שמח שהרעיון שלו בכל זאת יצא לפועל. סביר להניח שהוא גם שאל את עצמו, האם ניתן בכלל לרשום פטנט על רעיון.

בשביל לענות על השאלה הזאת, צריך להסביר מה הכוונה רישום פטנטים ולשם מה זה קיים. כשאנשים, חברות או מוסדות, ממציאים פטנט מסוים, על מנת שהם יהיו בעלי הפטנט באופן בלעדי ויוכלו ליהנות מהרווחים עליו, הרי שעליהם לרשום אותם באופן מסודר, כך אף גורם לא יוכל להשתמש בפטנטים ללא אישור שלהם וללא תשלום על השימוש.

כעת לשאלה, האם ניתן לבצע רישום פטנט על רעיון. על פניו, זה לא שונה. כלומר, הפטנט נוצר מתוך רעיון מסוים. נכון שבאופן מעשי, הפטנט הופך למשהו אמיתי, כלומר הוא הופך למוצר או פרט טכני ממשי, אך בסופו של דבר, הכל מתחיל מרעיון. על כן, גם רעיונות בסופו של דבר יכולים להיחשב כפטנטים.

העניין הוא שאנחנו צריכים לקחת את זה לכמה וכמה מקומות. למשל, נניח ואדם מסוים מפתח רעיון לייסד פסטיבל מוזיקה במקום מסוים. הוא עובד על זה אך לא מצליח להוציא את הפסטיבל לפועל. גורם אחר, שומע על כך ומחליט לייסד את אותו פסטיבל לפועל, באותה צורה, באותו מקום, על בסיס אותו רעיון. האם הוא בעצם גנב את הרעיון או שעצם זה שהרעיון לא יצא לפועל, אז אי אפשר לטעון כך? עצם זה שמדובר רק ברעיון, אזי שאין כאן שום גניבה? בחלק הבא נסביר את היחס לרעיון כפטנט.

מתי אפשר לרשום רעיון כפטנט

ברמת העיקרון יש כמה כללים לכך. הכלל הראשון הוא, כאשר מספקים את כל ההוראות כיצד להוציא את הרעיון לפועל. למשל, אם אנחנו מחליטים לייסד פסטיבל מוזיקה ומציינים הוראות מלאות איך לעשות את זה, אז זה כבר יותר מרעיון על הנייר, זה רעיון עם כוונה. לכן, אפשר לרשום אותו כפטנט ויתרה מזו, הוא יקבל הגנה בחוק.

לעומת זאת, החוק לא ישמור על רעיונות שאינם ברי מימוש או על רעיונות שאין מאחוריהם דבר, מלבד רעיון. כלומר, אם אנחנו נניח נספר לאנשים שיש לנו רעיון להמציא מכונית מעופפת, זה לא יספיק בשביל שנוכל להגן על הרעיון שלנו. לעומת זאת, אם אנחנו נציג להם הוראות והסברים כיצד אנחנו מתכוונים להוציא את זה לפועל, אז זה סיפור אחר, אז כבר יש לנו אפשרות לדרוש הגנה ואף לתבוע אותם במידה והם יחליטו להוציא את הרעיון לפועל בלעדינו.

חשוב לומר, במקרים רבים אנשים תובעים ונתבעים בגין שימוש ברעיונות של אחרים. זה בא לידי ביטוי בעולם הקולנוע, בעולם המוזיקה, בעסקים, ובאינספור דוגמאות אחרות. אנשים רבים לא מודעים לכך, אך גם על רעיונות שניתן לממש ויש כוונה ודרך לממש אותם, יש הגנה של החוק. לכן מוטב לא להשתמש ברעיונות של אחרים, אלא לייצר רעיונות משלנו ולנסות להוציא אותם לפועל.

Comments are closed.