רשלנות מקצועית של עורך דין

רשלנות מקצועית

עורכי דין מספקים שירותים מגוונים לקהל לקוחות רחב, ולעיתים נוצרים מצבים מביכים ולא רצויים שנובעים מרשלנות מקצועית שלהם. רשלנות מקצועית מוגדרת כטעות קיצונית אשר עורך דין סביר לא  היה טועה בה. לא כל טעות של עורך דין מוגדרת כרשלנות מקצועית. אפילו אם  הלקוח חושב שהיא באמת כזאת. יכולים להיות מצבים בהם בית המשפט או אפילו עורך דין אחר לא  חושבים כך. זאת הסיבה שמומלץ לבדוק היטב כל  מצב גבולי. כמובן שקיימים מקרים ברורים בהם אין עליהם ויכוח. אלו הם  מקרים בהם עורך דין שיקר בבית  משפט או השתמש ביודעין במסמך שקרי וכדומה. קיימים מקרים אחרים בהם הוא  לא בדק לעומק בדיקות חשובות לפני עריכת חוזי מכר של  עסקאות מקרקעין, לא ערך חוזים אלו וחוזים עסקיים אחרים כראוי ועוד.

דוגמאות לרשלנות של עורך הדין

ניתן להימנע מלהגיע למצב של רשלנות מקצועית על ידי היצמדות לחוקים קיימים ולעבודה על פי כל כללי האתיקה הנהוגים במקצוע חשוב זה. עורך דין מחויב ללקוחו, ובנוסף, מחויב למערכת בתי  המשפט אשר הוא נחשב כחלק ממנה. משום כך, הוא חייב להתנהל בזהירות רבה בתוך כל המערכת. הוא אמור לספק תוצאות חיוביות ללקוחו  תוך כדי ניהול ענייניו בצורה הטובה ביותר. המקרים בהם ניתן לבצע רשלנות מקצועית הם שונים. דוגמאות לכך מתחום הנדל”ן: אי בדיקה בעירייה אם מבנה שמיועד לרכישה נבנה בחריגה מהיתר בניה. יכול להיות מצב שהרוכש ייתבע לאחר הרכישה להרוס את המבנה וייווצר לו נזק כלכלי אדיר. בדיקה מקדימה הייתה מונעת כל זאת ומאפשרת לרוכש לפעול אחרת. רשלנות אחרת נובעת מאי בדיקת הבעלות  בטאבו. נוספת היא במקרה בו הדירה הנמכרת על ידי הלקוח איננה דירת יחיד. במידה ולא נבדקו כראוי היבטי מיסוי עלול הלקוח לשלם מס גבוה אחרי המכירה בגין מכירת דירה שנייה. תשומת לב במועד לעובדה זאת יכולה להוביל להימנעות מהעסקה בשל חוסר כדאיות ויכולה להוביל לתכנון מכירה שונה.

מזעור הסיכוי להיפגע מרשלנות מקצועית

כל לקוח יכול למזער נזקים על ידי פעולות אקטיביות משל עצמו. הוא יכול לבחור עורך דין בעל ידע ומוניטין אשר מכיר היטב את  תחום השירות לו הוא נזקק. ככל שעורך הדין מנוסה יותר, כך הוא יעשה פחות טעויות. מומלץ לו לברר אם לעורך הדין יש ביטוח על רשלנות מקצועית, מאחר ובמקרה כזה עורך הדין מוגן יחסית, ויש סיכוי טוב יותר לקבלת פיצוי במקרה של הוכחת רשלנות מקצועית מצידו. במקרה ואכן יש חשד לרשלנות כזאת, יש אפשרות לפתוח בהליכים נגד עורך הדין, ומומלץ להתייעץ קודם לכן עם עורך דין  אחר הבקיא בתחום. הפיצוי הניתן הוא לרוב כספי ונועד למזער נזקים ללקוח התובע. עורך דין שמקבל לידיו תיק חייב ללמוד אותו לעומק על  מנת להימנע מטעויות שיובילו לתביעת רשלנות  מקצועית כנגדו.

Comments are closed.