כופר מס – מה זה ולשם מה הוא נוצר

כופר מס – מה זה ולשם מה הוא נוצר

אחת העבירות הכי נפוצות שקיימות בספר החוקים, הן עבירות מס. מדובר על מאגר של עבירות אשר קשורות לאי תשלום מס הכנסה כנדרש. בעבירות אלו לא פעם חשודים הן אזרחים מהשורה והן גורמים בעלי שם, גורמים מוכרים כמו אנשי עסקים, אמנים, נבחרי ציבור וכן גורמים אחרים.

כאשר אדם עומד בפני חשד שביצע עבירות מס כאלה ואחרות, עומדות בפניו כמה וכמה אופציות. יש כמובן אופציה לפנות להליך המשפטי, קרי לאפשר למדינה לתבוע אותנו ואז להעמיד את הטענות שלנו כנגד, יש את האפשרות להודות בביצוע העבירות ולהסכים לקבל עונש בלי הליך משפטי, ויש אפשרות נוספת והיא הסכמה על כופר מס.

במס הכנסה קיימות ועדות שונות שבוחנות את האופציה לקבוע כופר מסוים שעל החשודים לשלם, על מנת להימנע מהליך משפטי, הליך פלילי. מדובר על ועדות שקיימות במגוון רחב של תשלומי מס, למשל, מע”מ, מכס, מס קנייה, מקרקעין ועוד. אלו תחומים בהם המס שצריך לשלם הוא מאוד גבוה ולכן המדינה עושה הכל בשביל שאנשים אשר נדרשים, ישלמו את המס שהם אמורים לשלם.

מן הסתם, יש לא מעט אזרחים שמעדיפים לחפש דרכים כיצד לא לשלם מס. הם יחפשו כל דרך לעשות זאת, בין אם זה באמצעות העלמת מס, ובין אם זה בדרכים אחרות. מבחינת המדינה מדובר על הפסד כספי עצום, שמגולם מן הסתם, בחוסרים בתקציב המדינה. לכן המדינה תעשה כל מה שהיא יכולה בשביל למנוע מצב כזה ובשביל להעניש את אותם גורמים.

מאחר ולא תמיד זה אפשרי לפנות להליך פלילי, מה עוד שהרבה פעמים ההליך לוקח זמן, ומנגד, לא תמיד המדינה רוצה לייצר הליך פלילי, שכן היא לא רוצה לגרום נזק שכזה לחשודים. הליך פלילי יכול להוביל אל מקומות שיגרמו נזק משמעותי לו ולמשפחתו, ולא בהכרח ישיג את המטרה. לכן היא מציעה מסלול של כופר.

מה זה מסלול של כופר מס ומתי זה אפשרי

הרעיון של תשלום כופר למדינה, נועד לאפשר לאנשים שביצעו עבירות מס שונות, בתחומים שציינו, מקרקעין, מע”מ, מס קנייה ועוד, לשלם תשלום מסוים על מנת שלא יינקטו נגדם הליכים פליליים.

ברגע שאדם חשוד בביצוע עבירה, הוא יכול לפנות לתשלום כופר, הוועדה דנה בעניינו, בין היתר נוכחים בוועדה גורמים מרשות המסים וכן נציג של פרקליטות המדינה, אותם גורמים יכולים לבדוק את הבקשה, האם ניתן לאושר אותה, על פי טיבה, על פי אופי העלמת המס, ואם מתקבל אישור לתשלום כופר, אז כל ההליכים נגדו מופסקים באופן מיידי.

צריך להדגיש, בדרך כלל ניתן להגיש את הבקשה אך ורק לפני הגשת כתב אישום, אך יש מצבים בהם אחרי שמוגש כתב אישום אפשר להגיש בקשה כזו, רק שבמקרה כזה יש צורך באישור היועץ המשפטי לממשלה וכן יש לעכב את כל התהליכים בתיק.

לא תמיד מתקבלות בקשות לאישור תשלום כופר, שכן יש פרמטרים שונים מתי אפשר לקבל בקשה כזו. למשל, כאשר ברור מאליו שתשלום הכופר יחסוך למדינה עלויות ויצמצם באופן מהותי את ההליך שכרוך בעניין. כמו כן, זה תלוי בשיקולים כמו, אופי העבירה, החומרה שלה, האם מדובר בעבירה ראשונה או שקיימות הרשעות קודמות, מצב משפחתי, מי קשור לביצוע העבירה והאם היא נעשתה באופן פרטי או במסגרת תפקיד מסוים.

אחרי שהכופר משולם, נהוג לפרסם, מי מרוויח ממנו. זאת על מנת לדעת לאן הולך הכופר וכן על מנת שיהיה ניתן לערער על ההחלטה.

Comments are closed.