מדוע כדאי להיוועץ עם עורך דין טרם חקירה במשטרה?

הטלפון מצלצל וברקע פקיד המשטרה מורה עליכם לסור אל התחנה לצורך חקירה? דעו כי תרחיש זה איננו מאפיין רק עבריינים המוכרים למשטרה, וגם אנשים נורמטיביים לחלוטין, עלולים בהחלט למצוא את עצמם במצב שאיננו נורמלי כלל.

חקירה במשטרה היא איננה עניין של מה בכך, ואל לנו להתייחס אליה כאל הליך פורמלי בלבד. רבים אינם יודעים זאת, אך חקירה במשטרה הינה תהליך בו כל דבר הנאמר על-ידינו עלול לשמש כראייה קבילה בבית המשפט וכסיבה להגשת כתב אישום.

היוועצו באופן מידי עם עורך דין

חשוב לדעת כי הזימון לחקירה במשטרה הוא איננו מחייב, ובאפשרותנו להתנות את הגענו בצו משטרתי. עם זאת, מדובר באסטרטגיה לא נכונה לקניית זמן עד להתייעצות עם איש מקצוע משפטי. פתיחת החקירה על רגל שמאל מול החוקרים, עלולה רק להעיב על התהליך ולהוביל לתוצאות שליליות אף יותר.

הקפידו להסביר לפקיד המשטרה כי אינכם יכולים להגיע בזה הרגע ושתוכלו להתפנות בעוד מספר שעות. זהו זמן מספק, על מנת שתוכלו לבצע שיחת חירום עם עורך דין באופן מידי, כדי שזה ידריך אתכם בכל התהליך.

להלן מספר פרמטרים עליהם תקבלו הדרכה מקצועית מעורך דינכם:

מטרת החקירה

במרבית הפעמים, פקידי המשטרה לא ימהרו לחשוף פרטים לזימון. אם אינכם יודעים בדיוק את סיבת הזימון לחקירה, עורך הדין ימליץ לכם להתקשר לתחנת המשטרה, להסביר כי אתם בדרך ולברר את מעמדכם בחקירה – האם אתם מגיעים כעדים או שמא כנחקרים? חשוב לדעת כי גם עדים בחקירה, עלולים מהר מאוד להפוך לנחקרים.

אל תמהרו לדבר

ולא, זה לא כיוון שאתם באופן וודאי אשמים, אלא כי ייתכן ולא תבינו נכון את דבריהם של החוקרים או לא תחשבו בבהירות דעת וזאת לאור המעמד המתוח שבו אתם נמצאים. כל שאלה שאינכם מבינים כהלכה, בקשו לקבל פירוט שכן הכול נרשם ומתועד כהלכה. כל דבר שאינכם בטוחים בתשובתכם, דעו באפשרותכם לנצל את זכותכם המלאה לשתיקה.

טקטיקות חקירה

אין זה חדש כי חדר החקירות איננו מלווה רק בשאלות פשוטות. זכרו כי מטרתם של החוקרים היא להפעיל את לחציהם על הנחקרים באמצעות מגוון רחב של טכניקות מקצועיות שונות. לעתים ייאמרו דברים שאינם תואמים את הכתוב בחוק דוגמת: חוסר מענה משמעו הודאה בפשע. לא, למעשה אתם שומרים על זכות השתיקה, וכך אין בידי החוקרים כל ראייה הנובעת מתשובתכם.

ניתן לעצור את החקירה

זה שנכנסתם לחקירה במשטרה לא אומר כי אתם מחויבים אליה ללא כל הפסקה. באפשרותכם לבקש לעצור את החקירה וזאת כדי לזמן עורך דין שילווה אתכם ויאפשר לכם לצלוח אותה בצורה נכונה. מרבית הסיכויים שייאמר לכם כי מדובר בעוד מספר שאלות וחבל להמתין זמן כה רב, אך זכרו כי זהו שלב גורלי שיכול להשפיע על עתידכם הלכה למעשה.

Comments are closed.